22 Mayis 2018 Salı

Serbest kaldığına sevinemedi

02-10-2016 08:57 Güncelleme : 02-10-2016 08:57

Serbest kaldığına sevinemedi

Kumkapı’da 2 ay nezarette tutulan Özbek asıllı Kazak vatandaşı Kulash Mırza Kalkaman mahkeme kararıyla serbest bırakıldı. Ancak Göç İdaresi, yaşlı kadının 15 gün içinde Türkiye’yi terketmesini istedi. Bu haberi alan Kalkaman’ın sevinci kursağında kaldı

İstanbul'da yaşayan Özbeklere yönelik operasyonda terör şüphesiyle gözaltına alınan ve 2 ay sorgusuz Kumkapı Geri Gönderme Merkezi'ndeki nezarette tutulan 78 yaşındaki Özbek asıllı Kazak vatandaşı Kulash Mırza Kalkaman'ın dramı bitmiyor. Mahkeme kararıyla özgürlüğüne kavuşan yaşlı kadının 15 gün içinde ülkeyi terk etmesi istendi. Kalkaman'ın dramının Yeni Şafak aracılığıyla kamuoyuna duyurulmasının ardından yaşlı kadın, nezaretten alınarak İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Hakim, yaşıl kadının 'idari gözetim altında bulunması halinin sonlandırılması' kararını verdi. Kalkaman, bu kararın ardından nezaretten çıkarken, sevinci kursağında kaldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün talimatları doğrultusunda İstanbul Göç İdaresi Müdürlüğü, Kulash Mırza Kalkaman'ın 15 gün içinde Türkiye'yi terk etmesini istedi. Bu çıkış talebi yaşlı kadına yazılı olarak iletildi. Türkiye'den ayrılmadığı takdirde önce para cezasına çarptırılacağı, daha sonra tekrar gözaltına alınarak hemen sınır dışı edileceği belirtildi.

TEK BİR SORU SORMADILAR

2 ay nezarette tutulan Özbek asıllı Kazak vatandaşı Kulash Mırza Kalkaman yaşadıklarını Yeni Şafak'a anlattı. 78 yaşındaki Kalkaman, “Evimde öğle namazını kılmıştım. Polisler geldiğinde önce ne olduğunu anlamadım. Bir şey söylemeden beni alıp götürdüler. Akşama kadar insan topladılar? Ben de arabada onlarla birlikte dolaştım. Büyük bir servis arabasına onlarca kişiyi doldurup, Güvercintepe Karakolu'na götürdüler. Sonra Kumkapı'ya teslim ettiler” dedi.

İstanbul polisi tarafından terör şüphesiyle gözaltına alınan Kalkaman, 2 ay boyunca kendisine tek bir soru bile sorulmadığını ifade ederek, “Bunu bize niye yapıyorlar, ben anlamıyorum. Hiçbir fikrim yok. Orada hamile kadınlar, yeni doğan bebekler vardı. Ben asıl onlara dayanamadım. Sormak istiyorum, bize neden bunu yapıyorlar? Yaşadıklarımıza rağmen, bizim Türkiye'ye bakışımız, sevgimiz değişmiyor. Mazlumlar hep buraya geliyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA