22 Mayis 2018 Salı

FETÖ'nün ByLock'u: Kim nerede tasarladı

01-10-2016 11:24 Güncelleme : 01-10-2016 11:24

FETÖ'nün ByLock'u: Kim nerede tasarladı

FETÖ mensuplarının kriptolu konuşmalarda kullandığı ByLock programının ABD'de tasarlandığı, Kanada'da dağıtıldığı ve Türkiye'de yazıldığı belirlendi.

FETÖ üyelerinin haberleşme sistemi ByLock programını geliştiren ve geçen hafta gözaltına alınan eski TÜBİTAK Baş Uzmanı Dr. İhsan T.’nin Estonya’da Tallinn Üniversitesi’nde kriptolu haberleşmeler konusunda eğitim aldığı, TÜBİTAK’ta da bilgisayar programı yazılımı ve kriptolama sistemi üzerinde çalıştığı öğrenildi.

İhsan T.’nin izini kaybettirmek için 1.5 yıl önce TÜBİTAK’tan ayrıldığı ortaya çıktı.

ABD'DE TASARLANDI, TÜRKİYE'DE YAZILDI VE KANADA'DA DAĞITILDI

ByLock programının kodlarının ABD’de belirlenip Türkiye’de geliştirildiği tespit edildi. TÜBİTAK’ta kripto uzmanı olarak çalışan İhsan T. ile birlikte iki arkadaşının geliştirdiği ByLock programının, Litvanya’da bir server üzerine kayıtlı olduğu belirlendi.

Programın FETÖ’cülere internetten dağıtımının ise Kanada üzerinden yapıldığı tespit edildi. Üç ayrı şifreleme ile korumaya alınan sisteme, TİTAN saadet zincirine benzer bir kodlama ile girildiği ortaya çıktı. ByLock programına ancak akredite olan bir başka kişinin referansıyla giriş yapılabiliyor. 

Hürriyet

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA