23 Nisan 2018 Pazartesi

'180 bin ByLock şifresinin yarısı kırılabildi'

14-09-2016 12:12 Güncelleme : 14-09-2016 14:45

'180 bin ByLock şifresinin yarısı kırılabildi'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "ByLock denilen şifreli sisteme girmiş 180 bine yakın kullanıcının henüz daha yarısının şifresi kırılabildi" dedi. Kamuda açığa almalarda "kısmi mağduriyetler olabileceğini" de söyleyen Müezzinoğlu, "Adil yöneticiler, mutlaka onların hakkını biraz geç de olsa teslim edecektir"diye konuştu.

Bursa'da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamudan açığa almalarda "Mağdur oldum" diyen herkese kapının açık olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Bu anlamda karar vericilerimizin adalet duygusu, merkezdedir. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın olmak üzere merkeze aldığımız cümle, 'Mutlaka ama mutlaka adil olunuz' cümlesidir. ByLock denilen şifreli sisteme girmiş 180 bine yakın kullanıcının henüz daha yarısının şifresi kırılabildi. Diğer şifrelerin yarısı kırılıp da 'Acaba yine hangi tuzaklar var' kısmını devlete ve millete bedel olarak ödetemeyiz. Milleti ve devleti merkeze alan ve bu ağır depremin artçı depremlerini milletimize yaşatmadan, kısmi mağduriyetler olabilir. Onlar şunu bilsin ki devlet var, adil yöneticiler var. O adil yöneticiler, mutlaka onların hakkını biraz geç de olsa teslim edecektir. Geçici sürelik mağduriyetleri sorun yapmak, bu milletin değerleriyle vatan, millet, bayrak sevgisiyle örtüştürmekte zorlanırız. Biz hep birlikte hızla normalleşen ve hızla büyük hedeflere yürüyen bir yolculuğu yapmak zorundayız. Bundan sonraki süreçte millet vicdanına sığmayacak, millet vicdanının rahatsız olduğu hiçbir yanlışta başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ne Başbakanımızı ne hükümeti ne AK Parti kadrolarını görmeyeceksiniz."

Gülen örgütünün, MİT'in takibine takılmamak için 2014 yılından itibaren ByLock yazılımı üzerinden mesajlaşmaya başladığı ortaya çıkmıştı.

"Darbenin 'mesela'sı bile olmamalı"

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Âlâ da 1960'tan beri Türkiye'nin 10 kere doğrudan ya da dolaylı olarak darbeye muhatap olduğunu söyledi.

AK Parti'nin iktidara gelmesine kadar her darbe girişiminin sonuca ulaştığını anlatan Âlâ, "2002'den bu yana bütün darbe girişimleri akamete uğramış, teşebbüs aşamasında kalmıştır. Burada bizim birlikteliğimiz, çok önemli bir faktör olmuştur" dedi.

Âlâ, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra millete borçlu olduklarını dile getirerek şöyle konuştu:

"Sistemi öyle bir değiştirmeliyiz, demokrasimizi öyle bir kurumsallaştırmalıyız ki artık bu saatten sonra Türkiye'de darbe teşebbüsü bile olamamalı. Neden İngiltere, Almanya, Fransa'da darbenin teşebbüsü bile olamıyor da Türkiye'de oluyor? İşte biz, reformlarla bu sistemi öyle bir dönüştürmeliyiz ki artık darbenin 'Mesela'sı bile olmamalı bu ülkede çünkü çok ağır bedeller ödüyoruz. Kuralları, kurumları demokratikleştirmeli ve hepsini birden öyle kurumsallaştırmalıyız ki bir daha Talat Aydemir bile mezarından çıkıp gelse 'Artık bu ülke darbe yapma imkânı ortadan kalkmış, yapacak bir şey yok' demeli."

Kaynak: AA

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA