23 Nisan 2018 Pazartesi

İslam aleminin “Kayıp Mülkü” Kudüs

21-06-2016 08:51 Güncelleme : 21-06-2016 08:51

İslam aleminin “Kayıp Mülkü” Kudüs

İsrail, Kudüs’ü ‘Kayıp Mülk’ diyerek gasp ediyor...

Mirasımız Derneği, Kudüs’teki ve Filistin’in diğer bölgelerindeki 45 cami ve 70 evin tadilatını gerçekleştirdi. Dernek, Osmanlı mirası olan cami, ev, imareti yeniden tadilat, yenileme ve donatma yaparak ayakta tutmaya devam ediyor.

Mirasımız Derneği kuruluşundan bu güne kadar yüzlerce inşa ve binlerce aynı yardımlarla mukaddes topraklardaki mirasa sahip çıkıyor, Filistinli Müslümanların yanında duruyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi aktaran Mirasımız Derneği Filistin Temsilcisi Yasir Abdullah, bugüne kadar 45 caminin restorasyonunu tamamladıklarını ifade etti.

“CAMİLER BAR, MEYHANE YAPILIYOR”

Abdullah, “İsrail'in kayıp mülkler Kanunu var bu kanuna dayanarak harap olmuş durumdaki camilere el koyuyorlar. Harap durumdaki camilerde cemaat ya az oluyor ya da hiç cemaat olmadığından İsrail, bu camilerin sahibi yok bahanesiyle camilere el koyuyor ve satıyor. Bu şekilde İsrailliler tarafından yüzlerce cami satıldı. Satılan camiler bar, meyhane, müze, lokanta alışveriş merkezi, parti merkezleri olarak kullanılmaya başlandı. 
İsrail’in kısmen restorasyonuna izin verdiği camilerin restorasyonunu gerçekleştirdik. Örneği; ilk defa Osmanlılar tarafından inşa edilmiş Haifa şehrinde büyük bir Haifa Ulu Cami var. 4 sene önce Haifa Belediyesi cami imamına bir yazı gönderdi. Yazıda, ‘caminin Restorasyonu iki ay içerisinde yapılmazsa cami tamamen yıkılacak’ dediler. Türkiye’ye konu ile ilgili bilgi verdik ve hemen faaliyetlere başlayarak bu caminin restorasyonunu yaptılar. Cami bugüne kadar zarar görmeden faaliyete devam ediyor.”

“KUDÜS MÜSLÜMANLARDAN ARINDIRILMAK İSTENİYOR”

Yine Filistin’de Osmanlı dönemi inşa edilen evler var. Bugüne kadar Mirasımız Derneği olarak 70 evin restorasyonunu tamamladık. Kadim Kudüs'te 4000 den fazla ev var, bunların neredeyse tamamı restorasyona ihtiyacı var. Buralarda ciddi imkansızlık var. Yoksulluk oranı yüzde sekseni geçmiş durumda. Bu evlere yüksek teklifler verilmesine rağmen ev sahipleri evlerini satmayıp bu evlerde nöbet tutmaya devam ediyorlar. Çünkü, İsrail Kudüs'u Müslümanlardan arındırmak istiyor.
Restorasyonun yanı sıra yüzden fazla evin ihtiyacını tamamladık buzdolabı çamaşır makinesi koltuk takımı gibi ihtiyaçları tamamını aldık. On binlerce kumanya dağıtımı yaptık. 2015'te toplam 7 milyon Euro'luk proje yaptık.” şeklinde konuştu.

‘Suya zehir katılabileceği fetvası provokatif bir çağrıdır’

İsrailli Batı Şeria’daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad’ın Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvasının Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir çağrı olduğu belirtildi.

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, tüm dünyanın masumların dini ve ırkı nedeniyle kanının dökülmesine neden provokatif açıklamaları sonlandırmak için çalışması gerektiğini vurguladı.

Açıkça İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti tarafından desteklenen bu düşmanca yöntemle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Zanun, geçen hafta Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerine yaklaşık 20 milyon dolarlık destek verildiğine değindi.

Zanun, Mlmad’ın fetvasının Yahudi yerleşim yerlerine hizmet ettiğine değinerek, bunun ırkçı ve radikal din algısından kaynaklandığını söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, “Bu Filistin halkına karşı yapılmış ilk çağrı olmadığı gibi Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir davettir” dedi.

Orhan Pekçetin/Diriliş Postası

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA