23 Nisan 2018 Pazartesi

Bu yılın öne çıkan kitapları

13-06-2016 22:04 Güncelleme : 13-06-2016 22:04

Bu yılın öne çıkan kitapları

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen 35. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 6-25 Haziran tarihleri arasında Beyazıt'ta kitapseverlerle buluşuyor. Dünya Bizim fuara katılacaklara bir rehber hazırladı...

İstanbul’da oturanlar için Ramazan ayının en önemli etkinliklerinden bir tanesi de Diyanet’in düzenlediği kitap fuarı. Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilen fuara katılacaklar için, yayınevlerinin bu sene çıkan kitaplarına dair bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bu listede Profil, İnsan, Beka, İz, Beyan, Büyüyenay, Şule, Pınar-Açılım, Mana, İz ve Dergah Yayınları var.

PROFİL YAYINLARI

Ahmet Edip Başaran, Ebubekir Kurban, Sadık Yalsızuçanlar, Tarık Tufan ve İbrahim Tenekeci gibi kitapları merakla beklenen yazarların kitapları yayınlandı bu sene.

Tabi yayınevinin listesinde İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Emel Özkan, Ahmet Murat gibi önemli yazar ve şairlerin kitaplarının da bulunduğunu tekrardan hatırlatmak gerekiyor.

Bu isimlerin yanında yayınevinin spor kitapları, güncel siyaset kitapları da dikkat çekiyor. 

Son not olarak yayınevinin kapak grafikleri için ayrıca bir dikkat ve teşekkürü not etmemiz gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan Profil Yayınlarının kitaplarına dair haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

İNSAN YAYINLARI

İnsan Yayınları bu sene ciddi bir yayın hamlesine ve yenilenmeye başlıyor. Sene içinde sahibi İlhan Akıncı’nın vefatı ile sarsılan İnsan Yayınları ailesi, İnsan Kitap’da başladığı kültürel etkinliklerin yanında, muazzam kitap kapakları ve yeni alt seriler ile kitapseverlere güzel kitaplar sunacak inşallah.

Yayınevinin Gelenekselci Ekol, tasavvuf ve Kur’an üzerine kitapları devam ediyor. Bu sene  Bir Merkeze Sahip Olmak, Aşıklar Sultanı, Doğu’dan Batı’ya Düşüncenin Serüveni,İmamların Tıbbı, Hz. Muhammed ve Öteki gibi önemli eserler yayınladılar. 

Sitemizde İnsan Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

BEKA

Beka Yayınları Seyyid Kutub, Hasan el-Benna, Muhammed İkbal gibi önemli şahsiyetlerin kitapları ile daha çok biliniyor. 

Geçtiğimiz sene yayınlanan kitaplarından dikkatimizi çekenler arasında Nefis Terbiyesi: Kalbe Zarar veren işler ve kurtuluş yolları, Kur’an İlimleri: Menahilül İrfan Tercümesi ve sitemize de zaman zaman yazıları ile katkıda bulunan Abdullah Taha İmamoğlu’nun Hadis ve Siyaset kitabı öne çıkıyor. 

Sitemizde Beka Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

BEYAN YAYINLARI

Geniş yayın çerçevesi ile İslami camianın köklü yayınevleri arasında bulunan Beyan Yayınları, özellikle Cahit Zarifoğlu ve İhsan Süreyya Sırma kitapları ile, herkesin evinde muhakkak bir kitabı bulunan yayınevleri arasında. Fakat tabi ki yayınları bunlarla sınırlandırılamayacak kadar geniş. 

Fuarda gözden kaçırmamanız gereken kitaplar arasında, geçtiğimiz sene üst üste yayınlanan Adnan Demircan Kitapları, Fazıl Arslan’ın İslam Medeniyetinde Musiki, Müzikte Batılılaşma ve Son dönem Osmanlı Aydınları kitapları, Eşref Edip’in kitapları ve fuarda raflarda görmeyi beklediğimiz Babanzade Ahmed Naim’in kitapları var.

Sitemizde Beyan Yayınları’nın kitaplarına dair yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

 

BÜYÜYEN AY

Takipçilerinin bildiği gibi Büyüyenay Yayınları’ndan bir kitabı seçip diğerini seçmemek oldukça zor. Biz yine de, diğerler kitaplardan af dileyerek burada Aşk Gölünde Yüzen Canlar: Klasik Aşk Hikayeleri Külliyatı, Akif Emre’nin Çizgisiz Defterler
ve İz’ler kitaplarını, Halid Ziya’nın İlm-i Sima’sını, Muhammed Tahir el-Karahi’nin Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil’in Gazavatı, taze yayınlanan Necip Fazıl ve Büyük Doğu kitabı ile Sadi Şirazi’nin Hükümdarlara Öğütler kitaplarını zikretmek ile yetinmeye çalışalım. 

Sitemizde Büyüyenay Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

ŞULE

 Şule Yayınları, Hüseyin Su, Ali Ural, Taşkın Tuna gibi önemli yazarlara sahip. Bu sene çıkan kitapları arasında müzik ve şiir incelemeleri ayrı bir yer tutuyor: İnsanın şiirle yeniden inşası, Şiirin Yeniden Okumak, Saz ve Söz Meclisibu kitaplardan bazıları. 

Yine bunların yanında geçtiğimiz günlerde yayınevi Fatih Ali Hasaneyn Muhammed Şerif’den üç kitap yayınladı: Şeytan Adası Belene, Foça’ya Giden Yol, Drina Köprüsü.

Sitemizde Şule Yayınları’nın kitaplarına dair yayınlanan haberlere buradan ulaşabilirsiniz

PINAR - AÇILIM

Pınar Yayınları geçmişi 30 yılı aşkın yayınevlerimizden bir tanesi. Yayınevinde Abdullah Yıldız, Cevdet Said, Celalettin Vatandaş, Roger Garaudy gibi yazarların kitapları yıllardır ilgiyle takip ediliyor.

Geçtiğimiz sene Cevdet Said kitaplarını yeni kapakları ile tekrardan yayınlayan Pınar Yayınları’nda Kur’an ve İslam düşüncesi merkezli pek çok kitap yayınlandı. Bu sene yayınlanan Kürşad Atalar’ın Düşüncede Devrim kitabı, Mahmut Akın’ın Özgürlük Mücadelecisi ve İslam Düşünürü Aliya İzzeybegoviç kitabı, Hüsamettin Arslan’ınTwitmania, Etnomania, Şiddetmania kitabı dikkat çekenler arasında.

Pınar’ın alt yayınevi olan Açılım Kitap ise bu sene güncel sosyal bilim tartışmalarına ışık tutan önemli eserler yayınladı. Yazı Devleti, Mısırda Selefi Hareket, Oyuk Topraklar, İstanbul’da Yaşlanmak ve Yorgunluk Toplumu, geçen senenin dikkat çeken kitapları arasında.  

Sitemizde Pınar Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan, Açılım Kitap Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere de şuradan ulaşabilirsiniz. 

  MANA YAYINLARI

Yayına başladığı günden beri istikrarlı bir yayın politikası izleyen Mana Yayınları, İslam düşüncesinin içinde bulunduğu durumu anlamaya ve açılımlar getirmeye yol açacak kitaplara ağırlık veriyor. İslami Entellektüelizm,Anlamın İzinde, Müslüman Kalma Üzerine Denemeler,Medine’de Sosyal Hayat kitapları bu sene dikkat çeken başlıklardan bazıları.

Sitemizde Mana Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz. 

İZ YAYINLARI

Yazarları arasında Rasim Özdenören, Hayreddin Karaman, Recep Alpyağıl gibi önemli isimleri barındıran İz Yayınları, bu sene Güray Süngü editörlüğünde Muhayyel dizisine başladı. Bu diziden çıkan kitapların bazıları şunlar: Remzi Şimşek’in Bir İmkansız Ölüm Denemesi, İsmail Isparta’nın Sonrası, Yunus Emre Özsaray’ın “Mecnun’un Şehri Terk Edişi”. Muhayyel’in yanında yayınevi Metin Karabaşoğlu’nun da kitaplarını bir seri olarak yayınlamaya başladı. 

Sitemizde İz Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 DERGAH YAYINLARI 

     Dergah Yayınları daha ziyade Mustafa Kutlu, Ahmed Hamdi Tanpınar, Nurettin Topçu gibi isimlerin kitapları ile biliniyor fakat bünyesinde pek çok önemli eser yayınlanıyor.

   Bizim burada dikkat çekeceğimiz kitaplar Osmanlı Dönemi Modern İktisat kitapları serisinden İlm-i Servet veyahut İlm-i İktisat; İsmail Kara’nın Kutuz Hoca’nın hatıraları; Hareket Dergisi’nin 1939-1953 yılları arasında yayınlanan sayılarının tıpkıbasımı ve Şinasi Tekin’in 20 yıl sonra yeniden basılanEski Türkler’de yazı, kağıt, kitap ve kağıt damgaları.

   Sitemizde Dergah Yayınları ile ilgili yayınlanan haberlere şuradan ulaşabilirsiniz

 

 

 

KLASİK YAYINLARI - KÜRE YAYINLARI

Klasik Yayınları muhtelif serilerde yaptığı kaliteli yayınlar ile ilim dünyasına hizmet etmeye devam ediyor. Bu sene yayınladıkları kitaplar arasındaOsmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası derlemesi; Orta Çağ İslam İktisat Düşüncesi; Bir şehir kurmak: Turgut Cansever’le Konuşmalar; Ortaçağ İslam’ında Mesihçi İnançlar ve İmparatorluk Siyaseti; Fıkıh ve Siyaset kitapları mevcut.

Küre Yayınları’nın bu sene en büyük atılımı Mustafa Özel kitaplığını başlatmış olmaları. Yıllardır baskısı tükenmiş olarak bekleyen bu kitaplar peyderpey yayınlanacak inşallah. Bu sene Mustafa Özel Kitaplığından Aklıkarışıklar için Kılavuz tercümesi ve Yöneticilik Dersleri tercümesi yayınlandı. Yayınevinin bir diğer önemli atılımı, Ahmet Uluçay kitaplığı oldu. Bu kitaplıktan daKüller ve Kemikler ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak kitapları yayınlandı.

   Yayınevinin diğer dikkat çeken kitapları arasında Nakib el-Attas’ın İslam  Metafiziğine Prolegomena kitabı ve Novilli Ömer Efendi’nin Tarih-i Bosna  kitabı var.

   Dünyabizim’de Küre Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan,    Klasik Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

 ÖTÜKEN YAYINLARI

Ötüken Neşriyat, milliyetçi düşüncenin en yoğun yayın yapan organlarının başında geliyor. Ziya Gökalp, Yusuf Akçura gibi klasik isimlerin yanında Mehmed Niyazi, Nevzat Kösoğlu gibi milliyetçi-muhafazakar düşüncenin önemli isimlerinin de kitapları yayınevinin listesinde. Bu sene yayınlanan kitapları arasında Doğu Türkistan’ın Tarihi Coğrafyasına Giriş, Mahbub’ul Kulub, Hatıraları ile İz Bırakanlar, Jön Türklük ve Kemalizm Kıskacında İttihatçılık gibi eserler dikkat çekiyor.

Dünyabizim’de Ötüken Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

KİTABEVİ

Kitabevi’nin klasikleri arasında Mahir İz’den Yılların İzi, Ahmed Avni Konuk’dan Mesnevi-i Şerif Şerhi, Hüseyin Vassaf’ın Sefine-i Evliya ve Emine Gürsoy Naskalı’nin kitapları var.

Yayınevi’nin bu sene dikkat çeken kitapları arasında Sür Atını Kafdağına; Sultan, Sipahiler, Köylüler, İktisatçılar, Osmanlı Medeniyeti Tarihi, Solak Mustafa ve Çetesi kitaplarını sayabiliriz.

Dünyabizim’de Kitabevi Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

HAYAT YAYINLARI

Hayat Yayınları’ının önemli yazarları mevcut. En çok ilgi gören kitapları Mehmet Ali Bulut,Turgay Güler, Nurdan Damla gibi isimler…

Bu sene yayınlanan kitapları arasında Kurtuluş Savaşı Hatıratı; Müslümanca Yaşama Rehberi; İnsan Denen Meçhul ve İbrahim Ünsal’ın kitapları ve Mehmet Çelik’in İhtişam’dan Sefalete kitapları dikkat çekiyor.

Dünyabizim’de Hayat Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

 LİTERA YAYINCILIK

  Bu sene ciddi manada kitap yayınlayan Litera Yayınları, özellikle  tasavvuf klasikleri ve tasavvuf üzerine çalışmalara dair kitapları ile  dikkat çekti. Yayınevi’nin İbn-i Arabi’nin Fütuhat’ından konulara  göre yaptığı seçmelerin yanında Hamid Algar’ın Abdurrahman  Cami  kitabı ve Itzchak Weismann’ın Nakşibendilik kitabı literatürde  önemli  bir boşluğu doldururken, Neden, Nasıl ve Kim için Kentsel  dönüşüm,  Doğu’nun Kayıp Kitapları, Bir Kurucu Unsur Olarak Kaçış kitapları  da dikkat çekiyor. 

    Dünyabizim’de Litera Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

 EDAM

Geçtiğimiz seneye, yayınladığı “büyükler için boyama kitabı” serisi ile damgasını vuran EDAM, bu sene de benzer mantıkla kitaplar yayınlamasının yanında, eğitim, çocuk kitapları ve sosyal bilimler üzerine eserleri ile de dikkat çekti.

Bekir Gür’ün Egemen Üniversite kitabı, alanında önemli bir boşluğu dolduruyor; Boğaç Hankitabı hem hikâyesi hem de çizgileri ile dikkat çekiyor; Hac: İslam’ın kalbine yolculuk kitabı hem görselleri hem de metni ile okuru mest ederken, Gömülü Teori kitabı ise Türkçe’de pek dikkat çekmeyen bir alana dikkat çekiyor. Yayınevinin çocuk kitapları ve diğer eserleri ise, ilgilileri tarafından zaten biliniyor.

Dünyabizim’de EDAM Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

ERDEM

Çocuk yayıncılığında 30 yılını dolduran Erdem Yayınları bu sene çok hızlı bir şekilde kültür yayıncılığı alanına da girdi. Ayşe Böhürler’den Bir Ters Bir Düz; Fatih Çıtlak’dan Küfür Fedaisi; Bülent Ata’dan Asuman; Halil İbrahim İzgidenCüda kitapları ve kollektif bir çalışma olan Benim Şarkımkitabı ile yayınevi, bu alanda da ileriki yıllarda çok ses getireceğini şimdiden göstermiş oldu.

Dünyabizim’de Erdem Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

İLK HARF YAYINEVİ

Yayınladığı klasik eser tercümeleri ile dikkat çeken İlk Harf Yayınevi geçtiğimiz sene Necmeddin Kübra’dan Adab Risalesi ve Seyr-ü Süluk Risalesi’ni; Abdülkerim Cili’denFütühat-ı Mekkiyye Şerhi’ni; el-Makdis’den Tasavvuf’un Özü kitabını; el- Sülemi’denTasavvufa Giriş kitapları, dikkat çeken eserler arasında.

Dünyabizim’de İlk Harf Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

H YAYINLARI

Daha ziyade tasavvufa dair kitaplar yayınlayan H Yayınları, Sadık Yalsızuçanlar, Leyla İpekçi, Mustafa Tatçı gibi önemli isimlerin kitaplarını yayınlıyor. Bunların yanında bu sene yayınlanan Muhammed Nur’ul Ârabî’nin hayatı, eserleri ve görüşleri kitabı; Rumeli Alperenleri kitabı; Güzelin 1001 Yüzü; Türk Edebiyatında Hû Şiirleri; Nüru’l Arabi Külliyatı’nın 1. cildi kitapları dikkat çekiyor.

Dünyabizim’de H Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

KAYIHAN YAYINLARI

Kayıhan Yayınları’ndan bu sene dikkat çeken kitaplar İmam Hatiplinin el kitabı; Müsned Tercümesi; Nedvi’nin İslam Önderleri Tarihi; İslam’ın Zor yılları ve ilk boykot; Ebubekir Aytekin’in Bilgin Divane Behlül Dana ve Artanlı Mehmet Said Hoca kitapları…

Dünyabizim’de Kayıhan Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

İŞARET YAYINLARI

İşaret Yayınları, yayınlarını Kur’an üzerine hasretmiş yayınevlerimizden. Bu sene bu minvalde yayınlanan kitapları arasında Kur’an Terimleri Sözlüğü, Kur’an Kavramları,Kur’an’ı Kerim’de İman-Amel ilişkisi, Beyani Tefsir Yöntemi ve Örnekleri kitapları mevcut.

Dünyabizim’de İşaret Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

NESİL YAYINLARI

 

Nesil Yayınları her yıl onlarca kitap yayınlayan ender yayınevlerinden. Bu sene de pek çok seriden onlarca kitap Nesil Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı. Yayınevinin çok satan kitaplarının yanında bu sene dikkat çeken kitapları arasında Seyahat Terapi; Padişahların Akıl Hocaları; Tükenmişlik Sendromu; Asker Sofrası gibi eserler mevcut.

Dünyabizim’de Nesil Yayınları’nın kitaplarına dair haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

ÇİZGİ KİTAPEVİ

   Çizgi Kitabevi geçen sene yayınladığı kitaplarla, TYB tarafından Özel  Yayıncılık dalında Yılın Yayıncısı seçildi. Ali Utku yönetiminde klasik  felsefe kitaplarını yayınlayan yayınevi bu seriden onlarca kitabın neşrini  yaptı. Bu özel serinin yanında yayınevinin geçen sene  yayınladığıBelgelerle Protestan Misyonerlerin Konya’da açtıkları  kurumlar ve faaliyetleri; Arap Ülkeleri Sosyo-Kültürel Yapısı;Şeyhler ve  Şahlar kitapları da dikkat çekiyor.

 Dünyabizim’de Çizgi Yayınları’nın kitaplarına dair  haberlere şuradan ulaşabilirsiniz.

YEDİTEPE YAYINLARI

 Bu sene Kut'ul Amare etkinlikleri ile Türkiye'nin her yanını dolaşan ve  bu konuda önemli bir organizasyon düzenleyip, ciddi bir internet sitesini  hizmete açan Yeditepe Yayınları, yıllardır olduğu gibi Tarih kitapları ile ön plana çıkıyor. 

Yayınevinin bu sene dikkat çeken kitapları arasında (Kut'ul Amare üzerine kitapların dışında) İstanbul'da Savaş Günler; Avrupa'nın Türk Sorunu; Yavuz'un Mısır'ı Fethi ve Mısır'da Türk idaresi ve Bir Haçlı'nın Hatıraları gibi kitaplar mevcut.

Kaynak: Dünya Bizim I - Dünya Bizim II

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA