22 Mayis 2018 Salı

100 Yıllık Rövanş...

17-04-2016 16:30 Güncelleme : 17-04-2016 16:30

100 Yıllık Rövanş...

Yıldız sarayından bir adam son yolculuğuna götürülmektedir. Kader o gün yeniden yazılmaya başlanmıştır.Hain plan DEVLETİ ALİYE İ OSMANLIYA dır.Osmanlı devleti için ilan edilen hasta adamın yoğun bakım dönemi başlatılmıştır.Akıllara Devletin başına kim gelecek sorusu gelmektedir.?

Düşünce Mektebi - Fatih OĞUZTAV 
 
Devleti yönetmesi için hazırlanmayan tek adam kalmıştır.Devleti 33 yıl boyunca O yönetecektir.Onun iktidar olması devletin çökmesi 33 geri atmıştı.Yinen onun kurduğu okullar yeni kurulacak devletin Devlet adamlarını, askerlerini ve aydınlarını yetirecekti.

Unutulan tek.! Şey bize reva görülen yönetim sistemi idi.

Dönemin sultanın dan yetki alan Mustafa KEMAL ATATÜRK büyük imtiyazlar ile Anadolu ya çıkmıştı.Elinde Osmanlı padişahının mührü,  yetkisi dönemin en büyük gemisi ile samsun a İLK  ADIMI atmıştı.Yeni devlet yani TÜRKİYE CUMHURİYETİ kurulacaktı bunun için önce uyanış sonra zafer kazanılmalı idi.Bağımsız karar alabilmek için önce VATANIN düşman işgalinden kurtulması gerekli idi.Bu görev gaziye aitti önce kamu oyu oluşmalı idi.Gazi samsun Amasya Erzurum kongrelerinde yeni devletin sistemini belirleyecekti. Ona göre devleti milletin seçtiği liderler yönetmeli idi.

SİSTEM MİLLETİN İRADESİNİN DEVLETE YANSIMASI İDİ.GARANTÖR İSE CUMHUR BAŞKANI OLMALI İDİ.

İstediği gibi de oldu.Önce cumhuriyet sonra parlementer sistem ile çok partili hayata geçildi.

Sistemin garantörü CUMHUR BAŞKANI  olacaktı.

1800 lü yılların sonundan bu güne hep bu aziz millet kendini yöneteceklerin seçilmesi ve seçilememesi arasında kaderi çizildi. Bu seçilme süreçlerini belirlerken kanlı olaylar olduğu gibi kaoslar da yaşandı.Karar almak değildi sadece mesele MİLLETİN KARAR ‘larını uygulayacak bir lider olmalı idi.Bu yapamadığı durumlarda oluyor.

En büyük kaos aslında iktidarın paylaşılması idi. Zira iktidar çift başlılık kabul etmeyeceği gibi bu yönetim modeli krizler doğurmakta idi.

Diğer bir konu ise merkez ülke olmanın ötesinde TÜRKİYE’ kaderi sadece kendi kaderi değildi gerek bölgesindeki ülkelerin gözünün baktı tek ülke olması gerekse halklara örnek ülke olması gerekiyordu.

Tabi bu sadece bizim isteğimiz değil tarihin ve bölgenin ona yüklediği bir görev ve mecburiyetti. Bunun tam tersini isteyen büyük güçler vardı.KARAR alabilen ve güçlü TÜRKİYE birileri için tehlike idi.Türkiye yi yönetmek için sistemi önetmek yeterdi onlar.Medya, partiler, sözde aydınlar ve bürokrasiyi yöneten TÜRKİYE’ yi yönetecekti.Öylede oldu.

TA Kİ BİRİ DÜNYA 5 TEN BÜYÜKTÜR DİYENE KADAR.

Bilenler bilir dünyayı yöneten 5 ülkeyi ve o ülkelerin hedefleri. 17 DEVLET kurmuş cihan devleti olmuş bir devlet neden 100 Yıldır dünyanın yönetimin de ve mazlumların umudu olmada üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremiyordu.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA