22 Mayis 2018 Salı

Notalardaki Şifa - Abusulvech

18-03-2016 18:05 Güncelleme : 18-03-2016 18:05

Notalardaki Şifa - Abusulvech

Tıbbi Genetik doktoru Abusulvech, müziğin insan sağlığı etkileri konusunda çok çarpıcı bir araştırma yazısı yayımladı.'Dinlediğimiz melodinin tüm vücuda etkisi mi var?' sorusuna cevap niteliğinde çalışmayı sunuyoruz

 

 Eşrefi mahlûkattan bahsedelim biraz. Ahsen-i takvim derecesinden esfel-i safilin derecesine kadar, geniş spektrumda, bir seviye belirlenmesi sadece iradeye bağlı. Yani irademizle çok güzel işler yapabileceğimiz gibi, insanlık dışı kötülükler de yapabiliriz.

Dünyada geçmişten günümüze gelen her şeyi; milyarlarca insan, dünya tarihi, milyonlarca yıllık insanlık tarihi iradelere göre teşekkül edilmiştir, tabiri caizse. Bu iradenin ise beyin tarafından kontrol edildiği öngörülüyor. Beyinleri kontrol ederek iradeleri değiştirebilir miyiz? Bu şekilde insanları istediğimiz gibi yönlendirebilir miyiz? Beyinleri kontrol altına almak mümkün mü?

 

 

Metafiziği kabul etmeyen modern bilimin tam olarak bilinemeyen bir organa bilinmeyen görevler atfetmesi çok ilginç. Beyini tam olarak çözebilmiş değiliz, karar verme ve hıfz etme yetimizin de tam olarak nerelerde gerçekleştiği çözülmüş değil. Lakin beynin zarar görmesi sonucunda bu fonksiyonların tam bir şekilde gerçekleşmemesi, bu özelliklerin beyin tarafından kontrol edildiğine delalet ediyor.

Modern bilimin öğretileri doğrultusunda ilerleyelim. Gerçi aynı zihniyete göre 200 yıl önce hücrede yoktu. Neyse, insan beyni çoğunlukla sinir hücrelerinden oluşuyor; vücudun hemen hemen her yerinde bulunan sinir hücrelerinden. Hatta küçükken çok duymuşuzdur, başına darbe aldığında sinir hücrelerin ölüyor diye. İyide yenileniyor…

Bahsettiğimiz karar verme yetisi diğer bir çok özellik gibi beynin spesifik bir yerindeki sinir hücrelerini harekete geçiriyor. Duygular, düşünceler, konuşma, yazma, okuma, şarkı söyleme, şarkı dinleme gibi birçok özelliğin yanında, vücudun dengesi de beyin tarafından sağlanıyor. Bu yüzden hastalık tedavilerinde beyni direk hedef alan ilaçlar ve uygulamalar kullanılıyor.
Müzik beynin sol tarafındaki sinir hücrelerini harekete geçiriyor. Vücudun her tarafına yayılan sinir hücreleri de beyinde toplanıyorsa dinlediğimiz melodinin tüm vücuda etkisi mi var?
Tabi ki müziğin etkisi büyük. Bunu ben demiyorum sadece, bakalım kimler ne diyormuş:

 

 
Bizim musiki tarihimiz çok derin ve geniştir. Tarihi hekimlerimizden Zekeriya Er-Razi (854-932), Farabi (870-950) ve İbn Sina (980-1037) müzikle tedavi olabileceğinden bahsetmişlerdir. Özellikle psikolojik olan rahatsızlıkların tedavisinde uygulanmıştır. Ayrıca Edirne Türk Psikiyatri Tarih Müzesi’nde geçmişte uygulanmış olan müzikle tedavi yöntemleri görülebilir. Peki, şimdi musiki ile tedavi yapan bir yer mevcut mu? Ülkemizde psikolojik hastalıkların az olmadığı aşikâr olmasına rağmen müzikle tedavi eden bir hastane yoktur.
 
Batı da ise geçtiğimiz yüzyılın ortalarında müzikle tedaviye önem gösterilmeye başlandı. Bu tedavi yöntemi, nöroakustik adı altında, incelemeye başlanıldı. Hatta 1988 yılında Kaliforniya’da bir nöroakustik merkezi açıldı. Şu anda hâlâ faaliyette bu tedavi merkezi.
Biz sizden önce bulmuşuz diye gururlanmaktansa niye değerlerimize sahip çıkamadık diye kendimizi sorgulamamız lazım.
 
Sözlerime Farabi’nin Kitâb-ül-mûsîkî'l-kebîr eserinde yer alan tedavi önerileriyle bitirmek istiyorum.
 
Türk Müziği makamlarının ruha olan etkileri Farabi’ye göre şöyle sınıflandırılmıştır:
 1. Rast makamı: İnsana sefa(neşe-huzur) verir.

 2. Rehavi makamı: İnsana beka(sonsuzluk fikri) verir.

 3. Kuçek makamı: İnsana hüzün ve elem verir.

 4. Büzürk makamı: İnsana havf(korku) verir.

 5. Isfahan makamı: İnsana hareket kabiliyeti, güven hissi verir.

 6. Neva makamı: İnsana lezzet ve ferahlık verir.

 7. Uşşak makamı: İnsana gülme hissi verir.

 8. Zirgüle makamı: İnsana uyku verir.

 9. Saba makamı: İnsana cesaret,kuvvet verir.

 10. Buselik makamı: İnsana kuvvet verir.

 11. Hüseyni makamı: İnsana sükunet, rahatlık verir.

 12. Hicaz makamı: İnsana tevazu(alçakgönüllülük) verir.

 

Farabi Türk müziği makamlarının zamana göre psikolojik etkilerini de şu şekilde göstermiştir:

 

 1. Rehavi makamı: yalancı sabah vaktinde etkili

 2. Hüseyni makamı: sabahleyin etkili

 3. Rast makamı: güneş iki mızrak boyu etkili

 4. Buselik makamı: kuşluk vaktinde etkili

 5. Zirgüle makamı: öğleye doğru  etkili

 6. Uşşak makamı: öğle vakti etkili

 7. Hicaz makamı: ikindi vakti etkili

 8. Irak makamı: akşam üstü etkili

 9. Isfahan makamı: gün batarken etkili

 10. Neva makamı: akşam vakti etkili

 11. Büzürk makamı: yatsıdan sonra etkili

 12. Zirefkend makamı: uyku zamanı etkilidir

 

Yazan: Tıbbi Genetik Doktoru Abusulvech 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA