20 Nisan 2018 Cuma

Türkiye, savaş uçağı için harekete geçti

24-12-2015 06:50 Güncelleme : 24-12-2015 06:50

Türkiye, savaş uçağı için harekete geçti

Türkiye'nin 'Milli savaş uçağı'nda İngiliz modelini üretmek için harekete geçtiği belirtildi...

Türkiye sanayi ve otomotivde milli olma yolunda adımları atmaya devam ediyor. Hükümet, milli uçak için İngiliz BAe ile görüşmelere başladığı, 2025'te seri üretim için kolları sıvayacağı belirtildi.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre; Hükümet, milli savaş uçağı TFX'i 2023 yılında Anadolu semalarında uçurmak için çok önemli bir adım attı. Hızlandırılacak üretim süreci için havacılık sektöründe dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan ve AB'nin 'Eurofigher Typhoon', İngiltere'nin 'Jaguar', Almanya'nın 'Tornado' uçaklarının motor ve teknik sistemlerinin üretiminde aktif görev alan İngiliz "BAe" firması ile masaya oturulması kararı alındı. İngiliz firmasının yetkilileri ile önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek. 

SERİ ÜRETİM 2025'TE

Taraflar arasındaki görüşmelerden uzlaşı çıkarsa, zaman kaybetmeden çalışmalara başlanacak ve milli jetin prototip üretim aşaması en geç 2023 yılına kadar tamamlanacak. Seri üretim için planlanan tarih ise 2025. TFX'in 30 yıllık süreçte milli imkanlarla üretilerek TSK envanterindeki F-16'ların yerini alması öngörülüyor.

F-16'LARIN YERİNİ ALACAK

İngiliz BAe, AB'nin 'Eurofigher Typhoon', İngiltere'nin 'Jaguar', Almanya'nın 'Tornado' uçaklarının motor ve teknik sistemlerinin üretiminde aktif görev alıyor.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

ANKET - ARAŞTIRMA